Co to jest C-Bet (zakład kontynuacyjny)?

Dla wielu C-bet może brzmieć jak tajemnicza fraza, ale w świecie pokera to temat bardzo znany. Co właściwie oznacza C-bet, kiedy warto z niego skorzystać i jak często go grać? Czy to skuteczna strategia dla początkujących graczy? Spróbujmy to wszystko rozgryźć!

Czemu służy C-Bet?

Gracze, którzy zasiadają do stołów w legalnych kasynach, często rozmyślają nad tym, jaką strategię obrać, by zdobyć przewagę i wygrać rozgrywkę. Podobne myśli kłębią się w głowach tych, którzy stawiają na pokerowe pojedynki online. Każdy z nas ma ten sam cel – zwycięstwo!

C-Bet – zakład kontynuacyjny

C-bet, znany również jako zakład kontynuacyjny, to jeden z tych elementów strategii, które pojawiają się przy pokerowym stole. Ale o co w tym wszystkim chodzi? W największym skrócie, c-bet to stawka wprowadzana przez gracza po flopie, jeśli to on miał pierwszeństwo przed odsłonięciem wspólnych kart. Na przykład, możemy mówić o sytuacji, gdy gracz otwierał grę przebiciem. Najczęściej spotykanym c-betem w pokerze jest ten wykonywany na flopie. Jednakże, to tylko wycinek ogólnej terminologii; mamy jeszcze opóźniony c-bet, który może wystąpić na turnie lub riverze.

W pokerowej społeczności często można spotkać się z nadużywaniem terminu c-bet. Nie wszelkie blefy przy flopie to pełnoprawne zakłady kontynuacyjne! Ale pamiętajmy – c-bet to zagranie gracza, który miał inicjatywę przed flopem i jest w lepszej pozycji niż jego bardziej pasywni rywale.

 

C-Bet w pokerze. Kiedy sięgać po ten ruch?

By korzystać z c-betu, gracz ma na celu zwiększenie swoich szans na zdobycie puli. Jeśli grywasz przeciwko pasywnym przeciwnikom, to powinieneś często sięgać po zakład c-bet. Przeciwnicy, którzy nie trafią na flop, nie będą stwarzać zagrożenia, a ty będziesz w lepszej sytuacji, by zgarnąć pulę!

Wielu graczy ma odmienne zdania na temat tego, jak często powinno się stosować c-bet. Dobór tej strategii powinien przede wszystkim opierać się na kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim liczba graczy – im ich mniej, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. Kwestia dopasowania do flopa – jak mocna jest twoja ręka, analizy ruchów przed flopem, a także przewagi w zakresach. Warto zastanowić się, która tekstura flopa lepiej współgra z twoimi kartami niż z kartami przeciwnika. A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze pozycja, w której się znajdujesz w danej rozgrywce.

C-Bet w pokerze jako wartościowa strategia?

Trzymanie się jednej strategii jak mantra to z reguły kiepski pomysł. O tym wiedzą nie tylko pokerzyści, ale również ci, którzy śledzą sporty drużynowe. Zobacz – jeśli piłkarska drużyna przez cały sezon wykonywałaby identyczne zagrania, prędzej czy później przeciwnik by ich przejrzał i zlikwidował ich przewagę.

Tak samo w pokerze – uporczywe stosowanie c-betu nie przyniesie nam korzyści z bardziej doświadczonymi graczami. Ta strategia sprawdzi się jedynie na początkujących rywalach, którzy nie są do końca przekonani do gry.

Ciekawe informacje